Якщо ви бажаєте почастувати своїх гостей, варто запропонувати їм спробувати смолу чаю Пуер. Відтінок настою (від бурштинового до темно-бурштинового) залежить від часу заварювання. Незважаючи на ексклюзивність і дороговизну, смола Пуер завжди була поширеною серед місцевої юньнаньської еліти. Трохи пізніше пасту скуштували  високопоставлені ченці Тибету. Вона стала улюбленим напоєм. І хто зна, можливо, саме вона є причиною їхнього позитивного погляду на життя.

 

У традиційній китайській медицині цей продукт вважається одним з найкорисніших. Такий концентрат чаю є джерелом енергії. Регулярне вживання смоли Шен Пуера – ефективна профілактика багатьох захворювань. Якщо порівнювати з чаєм Пуер, у смолі значно більше таких поживних речовин, як пектин і теофілін. А смак її м’якіший, ніж у чаю пуер, витриманого в той самий період. Завдяки зручному заварюванню чайна смола завжди під рукою, якщо треба відчути себе у ресурсі.


Дієві рекомендації щодо заварювання


Приготувати смолу можна в будь-якій ємності. Один квадратик без фольгованої упаковки дорівнює 1 граму. Існує декілька способів заварювання. Для кожного рекомендовано використовувати очищену воду. Про це детальніше далі.

 

  1. Заварювання у чайнику. Обдати чайник окропом. Покласти на дно 1 грам смоли Пуеру. Залити 150-200 мл гарячої води (температура 90-95 ºС). Розлити напій  по чашках. У чайник долити води. Повторювати процедуру можна до повного розчинення пасти. Все, можна насолоджуватися унікальним смаком наодинці чи в дружній компанії.  
  2. Заварювання в термосі. На один грам смоли використовується один літр очищеної води. Залити окропом і щільно закрити кришкою. 
  3. Заварювання у спеку. Для цього можна використовувати теплу або навіть прохолодну воду. Відповідно процес потребує більше часу. 
  4. Вишуканий солодкий молочний чай. Для нього знадобиться 1 грам смоли, 400 мл свіжого молока, 3 грами меду. Розчинити пасту окропом (приблизно 50 г). Свіже молоко нагрійте до 50 ℃, влийте розчинену пасту, перемішайте. Коли температура знизиться, додайте мед і перемішайте. При бажанні додайте льодяні кубики. Це кращий засіб від спеки.
  5. Міцний імбирний чай з м’яким смаком. На один грам смоли потрібно взяти 5 г скибочок імбиру, 3 г меду. Проварити скибочки імбиру в каструлі з 500 г води протягом 20 хвилин. Витягнути, покласти чайну пасту і 5 хвилин продовжувати кип’ятити. Вимкнути вогонь, дати чайному напою охолонути приблизно до 40°C. Влити мед, перемішати кілька разів. 

 

 

Смола Шу Пуера не розчиняється миттєво. Заливати її гарячою водою можна кілька разів, залежно від кількості.

 

 

 

На чайному ринку представлений також особливий сорт смоли, який називається Hongyun Dangtou. Спосіб її заварювання трохи інший: спочатку додають воду, а потім додають чайну пасту, яка плаває на поверхні. Її червоний колір динамічно пливе вниз, нагадуючи хмаринки.


Перше, що ви відчуєте – це теплий, насичений, природний деревний аромат. Складається враження, що ви знаходитесь не в кімнаті, а неподалік від багаття. У смаку відчувається багато квіткових, деревних ноток та зовсім трохи землистості, гіркоти і терпкості з солодкуватим післясмаком. До речі, смак смоли Ча Гао Пуер трохи схожий на каву і цикорій.


Ча Гао бадьорить сильніше, ніж кава. Насолоджуватись напієм можливо не тільки в холодний період, але й у спекотні дні. Але є обмеження: не рекомендується вживати продукт вагітним і жінкам, що годують груддю, а також дітям, що не досягли 8 років. Крім того, не слід пити напій на голодний шлунок.